Edgar Allen Poe Awards

Main Page
Winners 2000 - Present
Winners 1980 - 1989
Winners 1970 - 1979
Winners 1960 - 1969
Winners 1946 - 1959

1999
Best Novel Mr. White’s Confession Robert Clark
Best First Novel A Cold Day in Paradise Steve Hamilton
Best Paperback Original The Widower’s Two-Step Rick Riordan
Best Critical/Biography Mystery and Suspense Writers Maureen Corrigan, Robin Winks
Best Fact Crime To the Last Breath Carlton Stowers
Best Short Story Poachers Tom Franklin
Best Young Adult The Killer’s Cousin Nancy Werlin
Best Juvenile Sammy Keyes and the Hotel Wendelin Van Draanen
Best Screenplay Out of Sight
Fish Memorial Award Clarity Bryn Bonner
Grand Master P.D. James
1998
Best Novel Cimarron Rose James Lee Burke
Best First Novel Los Alamos Joseph Kanon
Best Paperback Original Charm City Laura Lippman
Best Critical/Biography G is for Grafton Natalie Hevener Kaufman, Carol McGinnis Kay
Best Fact Crime The Death of Innocents Richard Firstman, Jamie Talan
Best Short Story Keller on the Spot Lawrence Block
Best Young Adult Ghost Canoe Will Hobbs
Best Juvenile Sparrows in the Scullery Barbara Brooks Wallace
Best Screenplay L.A. Confidential
Fish Memorial Award If Thine Eye Offend Thee Rosalind Roland
Grand Master Barbara Mertz
Play The Red Death David Barr
1997
Best Novel The Chatham School Affair Thomas Cook
Best First Novel Simple Justice John Morgan Wilson
Best Paperback Original Fade Away Harlan Coben
Best Critical/Biography The Secret Marriage of Sherlock Holmes Michael Atkinson
Best Fact Crime Power to Hurt Darcy O’Brien
Best Short Story Red Clay Michael Malone
Best Young Adult Twisted Summer Willo Davis Roberts
Best Juvenile The Clearing Dorothy Reynolds Miller
Best Screenplay Sling Blade
Fish Memorial Award Prosecutor of DuPrey David Vaughn
Grand Master Ruth Rendell
1996
Best Novel Come to Grief Dick Francis
Best First Novel Penance David Housewright
Best Paperback Original Tarnished Blue William Heffernan
Best Critical/Biography Savage Art Robert Polito
Best Fact Crime Circumstantial Evidence Pete Earley
Best Short Story The Judge’s Boy Jean Cooper
Best Young Adult Prophecy Rock Rob MacGregor
Best Juvenile Looking for Jamie Bridger Nancy Springer
Best Screenplay The Usual Suspects
Fish Memorial Award The Word for Breaking August Sky James Sarafin
Grand Master Dick Francis
1995
Best Novel The Red Scream Mary Willis Walker
Best First Novel The Caveman’s Valentine George Dawes Green
Best Paperback Original Final Appeal Lisa Scottoline
Best Critical/Biography Encyclopedia Mysteriosa William DeAndrea
Best Fact Crime To Protect and Serve Joe Domanick
Best Short Story The Dancing Bear Doug Allyn
Best Young Adult Toughing it Nancy Springer
Best Juvenile The Absolutely True Story… Willo Davis Roberts
Best Screenplay Pulp Fiction
Fish Memorial Award Me and Mr. Harry Batya Swift Yasgur
Grand Master Mickey Spillane
1994
Best Novel The Sculptress Minette Walters
Best First Novel A Grave Talent Laurie King
Best Paperback Original Dead Folk’s Blues Steven Womack
Best Critical/Biography The Saint: A Complete History Burl Barer
Best Fact Crime Until the Twelfth of Never Bella Stumbo
Best Short Story Keller’s Therapy Lawrence Block
Best Young Adult The Name of the Game was Murder Joan Lowery Nixon
Best Juvenile The Twin in the Tavern Barbara Brooks Wallace
Best Screenplay Falling Down
Fish Memorial Award Wicked Twist D.A. McGuire
Grand Master Lawrence Block
1993
Best Novel Bootlegger’s Daughter Margaret Maron
Best First Novel The Black Echo Michael Connelly
Best Paperback Original A Cold Day for Murder Dana Stabenow
Best Critical/Biography Alias S. S. Van Dine John Loughery
Best Fact Crime Swift Justice Harry Farrell
Best Short Story Mary, Mary, Shut the Door Benjamin Schutz
Best Young Adult A Little Bit Dead Chap Reaver
Best Juvenile Coffin on a Case! Eve Bunting
Best Screenplay The Player
Fish Memorial Award A Will is a Way Stephen Saylor
1992
Best Novel A Dance at the Slaughterhouse Lawrence Block
Best First Novel Slow Motion Riot Peter Blauner
Best Paperback Original Dark Maze Thomas Adcock
Best Critical/Biography Edgar Allen Poe Kenneth Silverman
Best Fact Crime Homicide: A Year on the Killing Streets David Simon
Best Short Story Nine Sons Wendy Hornsby
Best Young Adult The Weirdo Theodore Taylor
Best Juvenile Wanted…Mud Blossom Betsy Byars
Best Screenplay Silence of the Lambs
Grand Master Elmore Leonard
1991
Best Novel New Orleans Mourning Julie Smith
Best First Novel Postmortem Patricia Cornwall
Best Paperback Original The Man Who Would Be F. Scott… David Handler
Best Critical/Biography Trouble is Their Business John Conquest
Best Fact Crime In a Child’s Name Peter Maas
Best Short Story Elvis Lives Lynne Barrett
Best Young Adult Mote Chap Reaver
Best Juvenile Stonewords Pam Conrad
Best Screenplay The Grifters
Fish Memorial Award Willie’s Story Jerry Skarky
Grand Master Tony Hillerman
Play Accomplice Rupart Holmes
1990
Best Novel Black Cherry Blues James Lee Burke
Best First Novel The Last Billable Hour Susan Wolfe
Best Paperback Original The Rain Keith Peterson
Best Critical/Biography The Life of Graham Greene Norman Sherry
Best Fact Crime Doc: The Rape of the Town of Lovell Jack Olsen
Best Short Story Too Many Crooks Donald Westlake
Best Young Adult Show Me the Evidence Alane Ferguson
Best Juvenile
Best Screenplay Heathers
Fish Memorial Award Hawks Connie Colt
Grand Master Helen McCloy
Play City of Angels Larry Gelbart